خوش شانسی و بد شانسی

تحقیقی توسط ریچارد وایزمن روانشناس دانشگاه هارتفورد انجام گرفته است مبنی بر اینکه:

 

چرا برخی از مردم بی‌وقفه در زندگی شانس می‌آورند درحالی که سایرین همیشه بدشانس هستند؟

مطالعه برای بررسی چیزی که مردم آن را شانس می‌خوانند، ده سال قبل شروع شد. می‌خواستم بدانم چرا بخت و اقبال همیشه درِ خانه بعضی‌ها را می‌زند، اما سایرین از آن محروم می‌مانند. به عبارت دیگر چرا بعضی از مردم خوش‌شانس و عده دیگر بدشانس هستند؟

آگهی‌هایی در روزنامه‌های سراسری چاپ کردم و از افرادی که احساس می‌کردند خوش‌‌ شانس یا بدشانس هستند خواستم با من تماس بگیرند. صدها نفر برای شرکت در مطالعه من داوطلب شدند و در طول سال‌های گذشته با آنها مصاحبه کردم، زندگی‌شان را زیر نظر گرفتم و از آنها خواستم در آزمایش‌های من شرکت کنند.

نتایج نشان داد که هرچند این افراد به کلی از این موضوع غافلند، کلید خوش‌شانسی یا بدشانسی آنها در افکار و کردارشان نهفته است. برای مثال، فرصت‌های ظاهرا خوب در زندگی را در نظر بگیرید. افراد خوش‌شانس مرتبا با چنین فرصت‌هایی برخورد می‌کنند، در حالی  که افراد بدشانس نه.

 با ترتیب دادن یک آزمایش ساده سعی کردم بفهمم آیا این مسأله ناشی از توانایی آنها در شناسایی چنین فرصت‌هایی است یا نه. به هر دو گروه افراد خوش‌شانس و بدشانس روزنامه‌ای دادم و از آنها خواستم آن را ورق بزنند و بگویند چند عکس در آن هست و به طور مخفیانه یک آگهی بزرگ را وسط روزنامه قرار دادم که می‌گفت:

 

اگر به سرپرست این مطالعه بگویید که این آگهی را دیده‌اید، 250 پوند پاداش خواهید گرفت.

لازم است بدانید که این آگهی نیمی از صفحه را پر کرده بود و به حروف بسیار درشت چاپ شده بود و با این که این آگهی کاملا خیره کننده بود، افرادی که احساس بدشانسی می‌کردند، عمدتا آن را ندیدند، درحالی که اغلب افراد خوش‌شانس متوجه آن شدند.

مطالعه من نشان داد که افراد بدشانس عموما عصبی‌تر از افراد خوش‌شانس هستند و این فشار عصبی توانایی آنها در توجه به فرصت‌های غیرمنتظره را مختل می‌کند. درنتیجه، آنها فرصت‌های غیرمنتظره را به خاطر تمرکز بیش از حد بر سایر امور ازدست می‌دهند.

برای مثال وقتی به مهمانی می‌روند، چنان غرق یافتن جفت بی‌نقصی هستند که فرصت‌های عالی برای یافتن دوستان خوب را از دست می‌دهند. آنها به قصد یافتن مشاغل خاصی روزنامه را ورق می‌زنند و از دیدن سایر فرصت‌های شغلی باز می‌مانند.افراد خوش‌شانس آدم‌های راحت‌تر و بازتری هستند، در نتیجه آنچه را در اطرافشان وجود دارد و نه فقط آنچه را در جستجوی آنها هستند می‌بینند. تحقیقات من در مجموع نشان داد که آدم‌های خوش‌اقبال براساس چهار اصل، برای خودفرصت ایجاد می‌کنند:

  1. آنها در ایجاد و یافتن فرصت‌های مناسب مهارت دارند.
  2. به قوه شهود گوش می‌سپارند و براساس آن تصمیم‌های مثبت می‌گیرند.
  3. به خاطر توقعات مثبت، هر اتفاق نیکی برای آنها رضایت بخش است.
  4. نگرش انعطاف‌پذیر آنها، بدبیاری را به خوش‌اقبالی بدل می‌کند.

چگونه خوش شانس شویم؟

در مراحل نهایی مطالعه، از خود پرسیدم آیا می‌توان از این اصول برای خوش‌شانس کردن مردم استفاده کرد؟

از گروهی از داوطلبان خواستم یک ماه وقت خود را صرف انجام تمرین‌هایی کنند که برای ایجاد روحیه و رفتار یک آدم خوش‌شانس در آنها طراحی شده بود. این تمرین‌ها به آنها کمک کرد فرصت‌های مناسب را دریابند، به قوه شهود تکیه کنند، انتظار داشته باشند بخت به آنها رو کند و در مقابل بدبیاری انعطاف نشان دهند. یک ماه بعد، داوطلبان بازگشته و تجارب خود را تشریح کردند. نتایج حیرت انگیزبود:

  80 درصد آنها گفتند آدم‌های شادتری شده‌اند، از زندگی رضایت بیشتری دارند و شاید مهم‌تر از هر چیز خوش‌شانس‌تر هستند و بالاخره این که من عامل شانس را کشف کردم و این چند نکته را به کسانی که می‌خواهند خوش‌اقبال شوند، می‌گویم:

  1. به غریزه باطنی خود گوش کنید، چنین کاری اغلب نتیجه مثبت دارد.
  2. با گشادگی خاطر با تجارب تازه روبرو شوید و عادات روزمره را بشکنید.
  3. هر روز چند دقیقه‌ای را صرف مرور حوادث مثبت زندگی کنید.
  4. در واقع، زندگی تاس خوب آوردن نیست، تاس بد را خوب بازی کردن است.

در واقع این مطلب را برای شما نقل کردم تا اثر باورها را برایتان شرح بدهم و برای اینکه به خوبی بتوانید با چرخه باورها آشنا شوید توصیه می‌کنم وبینارهای مغز ما چگونه کار می‌کند و مهندسی ذهن و چرخه باورها را بشنوید.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش