نظم و انضباط

دیسیپلین (Discipline) را ‌می‌توان مجموعه‌ای شامل نظم، انضباط و آراستگی دانست؛

 

 نظم به معنای سامان‌دهی و مرتب بودن (رعایت ترتیب‌ها)
 انضباط به معنای رعایت قوانین و مقررات و ضابطه‌مند بودن
آراستگی به معنای تمیزی و پاکیزگی و چشم نواز بودن وضعیت ظاهری

 

همه ما می‌دانیم جهان بر اساس نظم ایجاد شده و با انضباط و قوانین مشخصی مدیریت‌ می‌شود؛ حتی اگر کلان‌نگر باشیم، قادر خواهیم بود در بی‌نظمی‌ها هم، نظم و ترتیب و روند مشخصی را پیدا کنیم.

 

 

رعایت نظم و انضباط جزئی از اصول موفقیت است؛ بسیاری از منتقدین نظم، افرادی مثل انیشتین را مثال ‌می‌زنند که منظم نبوده و معتقدند نظم و انضباط رابطه معکوسی با خلاقیت و ایده‌پردازی دارد در حالی که شاید انیشتین موی سرش را شانه نمی‌زده و یا‌ میز کارش به هم ریخته بوده است، اما برنامه کاری مشخصی داشته و هیچ ساعتی را به بطالت نمی‌گذرانده است!

 

 

اتاق کار انیشتین

 

از نحوه چیدمان اتاق و میز کار تا حدی زیادی می‌توان به میزان بهره ‌وری فرد پی برد!

منظور از دیسیپلین، داشتن یک سبک زندگی نظامی نیست! بلکه استفاده بهینه از زمان، وسایل، امکانات، انرژی و منابع در اختیارمان است. نظم و انضباط، جلوی دوباره کاری‌ها و اتلاف زمان را‌ می‌گیرد و ما راحت تر‌ می‌توانیم به اهدافمان برسیم. آراستگی و وضعیت ظاهری مرتب و تمیز، باعث افزایش عزت نفس خودمان و برقراری راحت تر ارتباط با دیگران‌ می‌شود.

ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد و احتمال دارد که انیشتین فرد منظم یا منضبطی نبوده اما باز هم به این بهانه نمی‌توان از ارزش و اهمیت دیسیپلین به سادگی گذشت. شاید آنها که نظم را در تضاد با خلاقیت‌ می‌دانند بیشتر منظورشان وجود روتین‌های متعدد در زندگی باشد و نه خودِ نظم. در هر صورت به جرأت‌ می توان گفت فرد منظم، منضبط و آراسته، بسیار راحت‌تر، سریع‌تر و با انرژی و وقت و هزینه کمتری به اهدافش می‌تواند برسد.

ما با تربیت‌های نادرست و روش‌های آموزشی نادرست بزرگ شده‌ایم و اصولاً زمان‌بندی مشخصی برای روز و هفته خود نداریم و جالب‌تر اینکه اصولاً از کمبود وقت شکایت داریم! این در حالی است که یکی از نشانه‌های افراد بهره‌ور، داشتن برنامه منظم کاری است که ‌می‌تواند ابزار مفیدی برای مدیریت زمان باشد.

توصیه می‌کنم به اپیزود اهمیت نظم در رادیو بهره‌وری گوش کنید تا داستانی را که در این باره شرح داده‌ام، اهمیت نظم و انضباط را برای شما بیشتر مشخص کند.

لازم به ذکر است، استقرار و پیاده سازی نظم در سازمان‌ها را‌ می‌توان با استفاده از نظام آراستگی محیط کار (5s) در قالب یک پروژه انجام داد.

 

 

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش