ذهن‌های گرسنه

در طول مدت بیست سالی که در کار مشاوره به سازمان‌ها و شرکت‌ها فعالیت کرده‌ام، مسأله بسیار مهمی ذهن من را به خودش مشغول می‌کرد. من در آموزش‌ها وقتی راجع به بهبود سازمان و جامعه صحبت می‌کنم، بسیارند افرادی که از ساعت اضافه کارشان برای حضور در آموزش سوال می‌کنند. کارشناسان بسیاری را دیدم معتقد هستند بر اساس شایستگی هایشان، به پست‌های مدیریتی نرسیده‌اند؛ بنابراین، هیچ کار مؤثری در شرکت انجام نمی‌دهند.... من در طول فعالیتم با کارمندانی برخورد داشتم که از ارباب رجوع رشوه می‌گیرند تا کاری را که وظیفه‌شان هست، انجام دهند؛ شرکت‌هایی را دیده‌ام که حقوق پرسنل را دیرتر پرداخت می‌کنند تا از انباشت آن، سود بیشتری از بانک بگیرند؛ مدیرانی را می‌شناسم که اضافه کار و پاداش افرادشان را کسر می‌کنند تا جلوی مدیر عاملشان، خودشیرینی کرده باشند.

حتی همه ما دولتمردان عالی رتبه‌ای را می‌شناسیم که به خاطر ذهن‌های گرسنه‌شان، ثروت کشور را از بین برده و یا با خود برده‌اند. پدرها و مادرهایی را دیده‌ایم که از ترس و احساس ناامنی نسبت به آینده، نمی گذارند فرزندشان به دنبال علایقش برود و او را مجبور به ادامه تحصیل در رشته خاصی می‌کنند. محصلین و دانشجویانی را می‌شناسیم که با تقلب و پول و پارتی بازی، درس‌هایشان را پاس کرده‌اند بدون آنکه بدانند مقصدشان کجاست و از زندگی چه می‌خواهند؟ حتی اساتید و مدرسانی را دیده‌ایم که عظمت، ارزش و تقدس علم و دانش و نام دانشگاهشان را به مبالغ ناچیزی فروخته اند و هزاران مثال دیگر که در جامعه با آن مواجه هستیم.

علت همه این اتفاقات و مسائل، ذهن‌های گرسنه ماست. ما گرسنه مدیر شدن هستیم، ما گرسنه شهرت هستیم، ذهن‌های حقیر، بی‌هدف و گرسنه در مملکت ما بسیارند. ما برای آبادانی کشور و فرهنگ غنی خودمان ابتدا باید ذهن‌های گرسنه را التیام ببخشیم.

هیچ یک از ما دوست نداریم که ذهن گرسنه‌ای داشته باشیم، اما شرایط به گونه‌ای رقم خورده که به اینجا رسیده‌ایم، شاید این درد مشترک بسیاری از ما باشد؛ اما این درد تنها یک راه دارد و راهش این است که مسئولیت پذیر باشیم و تغییر را از خودمان شروع کنیم.

اپیزود ذهن‌های گرسنه را بشنوید که داستانی منتسب دوران زندگی زکریای رازی (قرن ۳) را روایت می‌کند. این داستانِ ذهن اکثر ما در جامعه کنونی است.

پانوشت: داستان ذهن های گرسنه توسط آقای آریا مرادی یکی از مخاطبان خوب و همراه همیشگی به دستم رسیده و ذهن من را مشغول کرده بود.

 

توضیحات بیشتری در این رابطه را از فایل صوتی تنبلی در رادیو بهره وری بشنوید. 

 

 

 

همچنین این ویدیو را می‌توانید بشنوید در: 

 

زهرا گفت:
چه عنوان جالبی، ذهن‌های گرسنه... این ذهن‌ها قدرت مکندگی دارند انگار، سیری‌ناپذیر و جاذب فقر، بر خلاف مقصدی که به دنبالش هستند.
ممنونم برای پرداختن به این مسئله‌، زمان آن رسیده که به جای شکایت از روزگار، این سوء‌رفتارهای اجتماعی را از ناخودآگاه جامعه‌‌ی خودمان بیرون بکشیم، پیش رو بگذاریم و برایش چاره‌اندیشی کنیم.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش