چرا تنبلی می‌کنیم؟

حتما شما هم در زندگیتان موقعیت‌هایی را تجربه ‌کرده‌اید که احساس کردید در حال تنبلی کردن هستید. ممکن است برخی اوقات کاری را به خاطر تنبلی عقب انداختید یا فرصتی را از دست داده‌اید. برخی اوقات برای انجام کارها بهانه آورده‌اید. شاید گاهی با خودتان فکر کرده‌اید که آدم تنبلی هستید. در این مقاله قصد دارم چهار دلیل برای تنبلی کردن را توضیح بدهم. 

۱- مکانیزم مغز

مغز ما تقریبا نزدیک به ۱.۵ تا ۲ درصد وزن ما را تشکیل می‌دهد اما حدود ۲۰ درصد انرژی بدن ما را مصرف می‌کند. به همین دلیل مغز ما به شدت در تلاش است که بدن ما انرژی کمتری مصرف کند تا خودش به اندازه کافی انرژي داشته باشد. علت این مکانیزم مغز به این دلیل است که انسان های اولیه به ندرت و به سختی به غذا دست می‌یافتند و هیچ مشخص نبود که  وعده بعدی چه زمانی به دست خواهد آمد؛ بنابراین، مغز برای حفظ انرژی لازم تمام تلاش خودش را می‌کرد و تنبلی یکی از مکانیزم‌های دفاعی برای حفظ انرژی بوده است. این در حالی است که بشر امروزی با تکاملی که پیدا کرده چالاک‌تر شده و به وفور به منابع آب، غذا و امکانات رفاهی دست پیدا کرده است اما ساختار مغز به همان گونه باقی مانده و همیشه در تلاش است که انرژی لازم را برای خودش حفظ کند. مغز ما سعی می‌کند همه چیز را برای خودش به صورت عادت درست کند و دقیقاً به همین دلیل است که در برابر تغییر مقاومت می‌کند.

نکته دیگری که درباره مغز باید بدانیم این است که مغز دائما در تلاش است که ما را از خطر حفظ کند. ترس از مرگ، ترس از بیماری، ترس از شکست و قضاوت دیگران یا حتی ترس از تاریکی از ویژگی‌های مغز ناشی شده است. اکثر مردم از تغییر و ریسک کردن می‌ترسند زیرا مشغول زندگی کردن به شیوه مغز عادی خودشان هستند. در حالی که کارآفرینان متفاوت عمل کرد‌ه‌اند. شاید آنها توانسته‌اند سیم‌پیچی مغز خودشان را تغییر دهند و به گونه‌ای عمل کنند که ظرفیت ریسک‌پذیری‌شان بالاتر باشد.

قصدم از بیان مکانیزم مغز این نیست که همین حالا با یک تصمیم انقلابی سیستم زندگی خود را دگرگون کنید. تنها هدف آن است که به عملکرد مغز خودتان آگاه شوید تا بتوانید در برابر تنبلی تغییراتی ایجاد کنید.

۲- بی هدفی و بی انگیزگی

عامل دیگری که در تنبلی کردن موثر است بی‌هدفی است. هدف مناسب و استاندارد می‌تواند عامل محرک خوبی برای انگیزه داشتن در زندگی باشد. در  عصر حاضر بسیاری از ما دلیل کاری را که می‌خواهیم انجام بدهیم نمی‌دانیم. من معتقدم هدف‌گذاری یک هنر است. زیرا باعث میشود ما از تنبلی و کرختی دربیاییم. هدف صحیح و مناسب، می‌تواند انگیزه بخش و هیجان انگیز و باعث روشن شدن موتور زندگی ما باشد و ما را از تنبلی نجات بدهد. تنها در این صورت است که ما می‌توانیم بر تنبلی خودمان غلبه کنیم.

۳- ارتباطات

شاید بتوان گفت این ارتباطات ما با دوستان، خانواده و اجتماع است که بخش بزرگی از شخصیت ما را شکل می‌دهند. اگر ما والدینی داشتیم که همیشه ما را تحقیر کرده‌اند یا در نظام آموزشی غلطی تربیت شده‌ایم ممکن است برچسب‌های بسیاری را نسبت به شخصیت خودمان پذیرفته باشیم. این امر می‌تواند در ازدواج‌های نامناسب هم رخ بدهد. اگر اطرافیان، به جای تشویق کردن، ما را ترسانده باشند یا زندگی مشترک ما فضای ناامنی دارد، ترجیح می‌دهیم که برچسب تنبلی را بپذیریم و یا ساعت‌های زیادی را در تخت‌خواب و با کرختی طی کنیم اما از جای خود بلند نشویم. این امر تبعات بسیاری از جمله افسردگی و اضطراب را به همراه خواهد داشت.

۴- پایین بودن عزت نفس و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی من در یک مهارت مشخصی، به خودم و توانمند‌ی‌هایم اعتماد دارم و این توانمندی باعث می‌شود که من بتوانم جرأت پیدا کنم و مهارت‌های دیگری را هم تجربه کنم. عزت نفس هم یعنی دوست داشتن خودم تحت هر شرایطی؛ یعنی من با آنکه به کاستی‌ها و ویژگی‌های بد و منفی ظاهر و باطن خودم آگاهم اما با این حال از خودم رضایت دارم.

عزت نفس و اعتماد به نفس دو بال زندگی هستند. پایین بودن عزت نفس و اعتماد به نفس به مرور زمان چرخه معیوبی را در رابطه با تنبلی ایجاد می‌کند. زیرا هرچه اعتماد به نفس و عزت نفس پایین‌تر باشد تنبل‌تر می‌شویم و همین تنبلی دوباره باعث پایین‌تر رفتن عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شود.

برای دور شدن از تنبلی کافیست روی عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار کنیم. افراد با اعتماد به نفس از حرف‌های دیگران تأثیر نمی‌پذیرند، اهداف صحیح مشخص می‌کنند و از ریسک کردن نمی‌ترسند.

اپیزود خودباوری را گوش کنید که متوجه بشوید عزت نفس و اعتماد به نفس را چطور می‌شود بالاتر برد.

افزون بر مواردی که گفته شد، تنبلی می‌تواند دلایل جامعه شناختی و پزشکی دیگری هم داشته باشد. اگر شما نظری در این باره دارید، در بخش نظرات پذیرای سخنان شما عزیزان هستم. 

توضیحات بیشتری در این رابطه را از فایل صوتی تنبلی در رادیو بهره وری بشنوید. 

 

 

همچنین این ویدیو را می‌توانید بشنوید در: 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش