تحقیر

ما در جامعه‌ای بزرگ شدیم که تحقیر کردن یکی از روش‌های تربیتی محسوب می‌شود. جملاتی که در ادامه می‌خوانید ممکن است برای شما آشنا باشد و حداقل یکی از آنها را تجربه کرده باشید:

 پدر و مادری که به خاطر شکسته نفسی، خودشان و فرزندانشان را تحقیر می‌کنند. معلمانی که برای تشویق کردن دانش‌آموزان به درس خواندن، آنها را تحقیر می‌کنند. مدیرانی که برای تنبیه کارمندانشان آنها را تحقیر می‌کنند یا شوهری که همسرش را برای سرگرم کردن مهمان‌ها تحقیر می‌کند.

در چنین جامعه‌ای ما محکوم به تحقیر شدن هستیم. تحقیر یک چرخه است که در آن هم دیگران را تحقیر می‌کنیم و هم تحقیر می‌شویم. به مرور زمان ما تبدیل به فردی می‌شویم که دايماً خودش را تحقیر می‌کند و  با این کار باعث بروز خشم در خودش می‌شود. همه این موارد اتفاق می‌افتد زیرا ما آگاهی لازم را در خصوص ذهن و روان دیگران نداریم. ما در طول تاریخ، زنان را تحقیر کرد‌ه‌ایم که فکر نکنند از ما بیشتر می‌فهمند. تاریخ سیاسی ما روشنفکرانمان را خفه کرده است تا جلوی تحولات را بگیرد و حتی دانش‌آموزانی که اشکال معلم را گرفته‌اند، تنبیه کرده‌ایم و توی ذوق کارمندی زده‌ایم که ایده جدید داشته، تنها به این دلیل که ثابت کنیم فقط ما هستیم که بیشتر از دیگران می‌فهمیم.

در حالی که اگر ما آگاه باشیم می‌دانیم که همواره باید برای رشد کردن تلاش کنیم. باید بتوانیم ارتباطات قشنگتری بسازیم تا بستر ترقی خودمان را فراهم کنیم. بیایید از همین امروز موضوع تحقیر را در ذهنمان عوض کنیم. برای ای کار اول باید دست از تحقیر کردن خودمان بکشیم تا خشممان نسبت به خود و دیگران کم شود. ما باید نسبت به خودمان شقفت را بساموزیم تا اعتماد به نفس و عزت نفسمان بالاتر برود. چرخه تحقیر تنها زمانی شکسته می‌شود که ما با خودباوری جلوی تحقیر شدن خودمان و تحقیر کردن دیگران را بگیریم.

نحوه مدیریت روابطتان را بیاموزید تا خودتان را در مرض تحقیر دیگران نیز قرار ندهید. مورد تحقیر دیگران قرار گرفتن سبب می‌شود به مرور زمان عرت نفس و خودباوری خودتان را خدشه‌دار ‌کنید. در عین حال تمرین کنید که دیگران را هم تحقیر نکنید. مهارت بیشتری بیاموزید و دانش خودتان را تکمیل کنید تا مجبور نباشید برای بزرگ کردن خودتان دیگران را با تحقیر کوچک کنید.

توضیحات بیشتری در این رابطه را از فایل صوتی بدون تحقیر در رادیو بهره‌وری بشنوید.

 

 

همچنین این اپیزود را می‌توانید بشنوید در:

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش