سبک زندگی و ارزش‌ها

در روزگاران قدیم، آداب، سنت ها، قواعد و قوانین خانه‌ها، خانواده‌ها، محله‌ها و جوامع تا حد زیادی مشخص و روشن بود. مثلاً فرزندان باید به پدر و مادر خود احترام می‌گذاشتند. کوچکترها باید به بزرگترها احترام می‌گذاشتند. دختران هنگام ازدواج باید حرمت پدر و بزرگان فامیل را نگه می‌داشتند. محصلین نباید روی حرف معلمین خود حرف می‌زدند. عشق از پول مهم‌تر بود. میزان مردانگی با غیرت و تعهد به قول و قرار سنجیده می‌شد و ...

بر این اساس در خانواده و اجتماع هیچ کس گیج نبود؛ از همان ابتدا همه چیز روشن بود، معیارها کاملاً شفاف بود، اگر کسی قولش را زیر پا می گذاشت، نامرد خطاب می شد و اگر کسی حق کسی را ادا نمی کرد، جامعه طردش می‌کرد. قوانین برای همه روشن بود و جای هیچگونه شک و اما و اگری وجود نداشت. به قدری این معیارها و ارزش‌ها مهم بود که اگر فردی آنها را زیر پا می‌گذاشت توسط والدین، عاق می شد! در واقع ارزش‌ها از فرزندان و از هر چیزی مهمتر بودند.

با بروز و رشد عصر اینترنت، تکنولوژی و ارتباطات، تغییراتی در جامعه رخ داد و تا جائیکه من می‌دانم جامعه ایران، زیرکی و چابکی لازم را برای تعیین ارزش‌های جدید و متناسب با این عصر و فرهنگ سازی لازم برای آن را نداشت؛ در واقع ما صنعتی را به کشور وارد کردیم که معیارها و ارزش‌های مربوط به آن را نمی‌دانستیم!

اصلاً منظورم این نیست که چه چیزی خوب است و چه چیزی بد؟ یا چه کارهایی باید انجام داد و چه کارهایی نباید کرد؟! بلکه می‌خواهم بگویم که تنها چیزی که مطمئنم که باید انجام شود این است که با توجه به عصر جدید، لازم است تا بایدها و نبایدهایی توسط خودِ جامعه تعریف شود و حتماً تأکید می‌کنم که این بایدها و نبایدها اگر توسط خودِ مردم تعریف نشود، هیچ ضمانت اجرائی نخواهد داشت!

 

سبک زندگی را مشخص کنید تا اهدافتان بهتر معلوم شود

 

در شرایط فعلی همه در گیجی و سردرگمی به سر می‌بریم. نمی دانیم چه چیزی خوب است و چه چیزی بد. مثلاً می‌گوییم  نباید وارد حریم خصوصی دیگران شویم اما این کار را می کنیم! یا مثلاً می‌گوییم مدرک‌گرائی را باید کنار گذاشت اما برای به دست آوردن مدارک مختلف دست به هزینه‌های گزاف می‌زنیم و ... .  

حالا عده‌ای برای جدا شدن از همسر خود، جشنِ طلاق می‌گیرند و عده‌ای برای نوامیس مردم، جوک می‌سازند. عده‌ای به دزدی خودشان افتخار می‌کنند و عده‌ای دیگر از اینکه می‌توانند مدیر خود را دور بزنند به خودشان می‌بالند. اینها فقط مثال‌هایی هستند از سردرگمی مردم راجع به ارزش‌هایشان؛ ارزش‌هایی که باید متناسب با تغییرات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و تکنولوژیکی تغییر می‌کرده اما نکرده است.

بنابراین ما در روزگاری زندگی می‌کنیم که نه ارزش‌های قدیمی خود را قبول داریم و نه ارزش‌های جایگزینی برای خود برگزیده‌ایم و کاملاً مشخص است که در چنین جامعه‌ای هر کسی در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی فعال‌تر باشد و مخاطب بیشتری داشته باشد، ارزش‌ها و باورهای خودش را بیشتر می‌تواند در سطح جامعه رواج دهد که البته از این طریق ارزش‌های مستحکمی به وجود نمی‌آید و چند روز بعد اگر فردی با مخاطبین بیشتر پیدا شود و باورهایی متناقض با فرد قبلی داشته باشد، او موفق‌تر عمل خواهد کرد!

مجدداً تکرار می‌کنم که ارزش‌ها باید توسط مردم تعیین و نهادینه شوند؛ مگر در جوامعی که سرمایه اجتماعی در آن بالا باشد و مردم، مدیران خود را قبول و دوست داشته باشند.

قطعاً این مقطع از روزگار در جامعۀ ما گذراست و به مرور زمان و با روی کار آمدن نسل‌های بعدی، این معضل تا حد زیادی حل خواهد شد. اما در شرایط فعلی، به نظر می‌رسد بهترین کاری که در این زمینه می‌توانیم انجام دهیم این است که برای خودمان (و حداکثر برای خانواده‌مان) ارزش‌هایی را تعریف کنیم و سبک زندگی‌مان را بر اساس آنها بچینیم!

اگر می‌خواهید باورها و ارزش‌های خود را پیدا کنید، می‌توانید با پاسخ صادقانه به پرسش‌های زیر این کار را انجام دهید. قبل از جواب دادن به این سؤالات، مجدداً تأکید می‌کنم که ارزش‌های شما، همان خط قرمزها و چارچوب‌های زندگی شماست که حاضرید برایش پول و وقت و انرژی خود را صرف کنید و بخاطرش بجنگید.

پرسش‌ها:

  • اگر مجبور باشید بین پول و سلامتی یکی را انتخاب کنید، انتخاب شما کدام است؟
  • بین شغل و خانواده‌تان، کدام یک را ترجیح می‌دهید؟
  • بین شهرت و کمک به دیگران کدام یک شما را بیشتر تحریک می‌کند؟
  • اگر بتوانید از طریق آسیب به محیط زیست، درآمد زیادی کسب کنید، آیا این کار را می‌کنید؟
  • ترجیح می‌دهید فرزندتان به دنبال علایقش برود یا اصرار دارید که حتماً از طریق ادامه تحصیل و اخذ مدرک به موفقیت برسد؟

پرسش‌های بالا، تنها مثال‌هایی از تعیین ارزش‌هاست و فرض کنید مجبورید در پاسخ هر پرسش فقط یکی را انتخاب کنید.

فکر کردن و پاسخ به این سؤالات، می‌تواند منش ما در زندگی و سبک زندگی ما را مشخص کند؛ تعدادی بسیاری از پرسش‌های مشابه را خودتان می‌توانید به پرسش‌های بالا اضافه کنید تا بعد از مدتی خود را بهتر بشناسید.

 

ارزش های شما در زندگی سبک زندگیتان را مشخص می کند

 

افراد بسیاری را دیدم که مثلاً به عنوان کارمند دولت و انتخاب سبک زندگی حقوق بگیری، سودای پولدارشدن در سر می‌پرورانند که به نظرم این کاملاً مصداق سردرگمی است! چرا؟ چون این سبک زندگی شما را هیچ وقت پولدار نمی‌کند! (منظورم از پولدار، درآمد هنگفت و سرشار است) و چنین افرادی قطعاً یا باید همیشه در حسرت به سر ببرند و یا دست به کارهای خلافی مثل رشوه و .... بزنند که خب طبیعی است! این روش هم حالشان را بد می‌کند و هم به ضرر اجتماع خواهد بود! در حالیکه اگر این افراد سبک زندگی خود را بر اساس واقعیت‌ها و به صورت خودآگاهانه مشخص کنند، متوجه خواهند شد که در همین سبک زندگی هم می‌توان زندگی شاد و موفقی را تجربه کرد.

یا خانواده‌هایی که دائماً به فرزندانشان تذکر می‌دهند که دست از موبایل و آیپد و شبکه های اجتماعی و ...  بردارد اما هیچ چیز جایگزین و جذاب‌تری هم ندارند که به او پیشنهاد بدهند؛ مسلم است که در این صورت هم خودشان و هم فرزندشان را دچار گیجی و سردرگمی می‌کنند؛ امتحانش ساده است. امروز به جای اینکه به فرزندتان بگوئید با کامپیوتر بازی نکن، او را با خود به پارک ببرید و با او فوتبال و بدمینتون و . . . بازی کنید؛ آن وقت خواهید دید که او برعکس تصور شما معتاد به این بازی‌های دیجیتالی نیست بلکه تا الآن چیز جذاب‌تری برای سرگرمی نداشته است!

مدیرانی را در نظر بگیرید که دائماً در حال ایراد گرفتن از کارمندان خود هستند بدون اینکه به او بگویند دقیقاً چه انتظاری از او دارند؟! در واقع در چنین سازمانی، مقصر اصلی، کارمندان نیستند بلکه ریشه مسئله همان مدیری است که نمی‌داند و یا نمی‌تواند چگونه باید خواسته‌ها و انتظارتش را با همکارانش بیان کند و آنها را در مسیر درست قرار دهد!

این‌ها همه مثال‌هایی از گیجی و سردرگمی جامعۀ کنونی ما در رابطه با موضوع ارزش‌هاست که فعلاً نمی‌توان از هیچ‌کس توقعی برای درست کردنش داشت مگر خودمان!

ما باید دست به کار شویم! هر کدام از ما باید اصول و ارزش‌های خاص خودمان را تعریف کنیم و بر اساس این ارزش‌ها، سبک زندگی خودمان را انتخاب کنیم. مسلماً این روش، روش مناسبی برای این موضوع نیست اما چون اکثر ما به یک سری عقاید یا مسائل اخلاقی پای‌بندیم، شاید تا حدی بتواند حداقل خودمان و اطرافیان‌مان را از سردرگمی نجات دهد.

در این صورت ما خودمان را به دست امواج خروشان جامعه نداده‌ایم و سبک زندگی خودمان را داریم! حتماً افرادی را دیده‌اید که به شدت و با حرص و ولع به دنبال کسب درآمد بیشتر از هر طریقی هستند در حالیکه در واقع ارزشی برای پول قائل نیستند! اینها دقیقاً همان‌هایی هستند که به جای سبک زندگی خودشان، خود را به دست امواج جامعه سپرده‌اند و مثلاً در حرف‌هایشان می‌گویند حالا که همه دارند دزدی می‌کنند، چرا من نکنم؟! روش پیشنهادی من، حداقل به چنین افرادی می‌تواند تا حدی کمک کند!

امیدوارم به بلوغی برسیم که سبک و سیاق خودمان را در زندگی در پیش بگیریم و دیگر لازم نبینیم که باید خود را با دیگران مقایسه کنیم؛ در این صورت حالمان خیلی بهتر خواهد بود.

اگر می‌خواهید درباره تعیین سبک زندگی بیشتر یاد بگیرید، توصیه می‌کنم فایل صوتی وبینار سبک زندگی را تهیه کنید.

مریم نظری گفت:
به نظرم اولین قدم برای بهره ور کردن زندگی همینه که سبک زندگی رو مشخص کنیم. با یک سبک زندگی مشخص، انگار آدم یه نقشه راه داره که گم نمیشه.
    ساینا گفت:
    دقیقا درسته

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش