نقش همسر در موفقیت افراد

امروزه تمام مدیران موفق، بر این عقیده هستند که فرد به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم می‌تواند در افزایش بهره وری سازمان نقش به سزایی داشته باشد. زمانی که فردی در یک سازمان مشغول فعالیت باشد، نیروهای مختلف و متعددی در کارایی یا عدم کارایی وی نقش دارند که یکی از مهمترین این فشارها، فشار خانوادگی است. فردی که در کنار خانواده خود احساس آرامش می‌کند، مطمئناً از بهره‌وری بیشتری برخوردار است.

متاسفانه آموزش‌های مناسب و منسجمی برای خانواده‌ها ارائه نمی‌شود و اکثر همسران نمی‌دانند چه نقش و چه تأثیری در روند و بهبود شرکت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های کشورمان دارند. به ویژه در روزگار کنونی که تشکیل خانواده از حالت سنتی خود درآمده و توقعات طرفین از یک زندگی مشترک تغییر کرده است.

پس از سالها مشاوره به مدیران و تحقیق و مطالعه علوم روانشناسی و تلفیق آن در مدیریت، 8 اصل را در این رابطه جمع‌بندی نموده‌ام. با آنکه این ۸ اصل در ظاهر بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما عمل به آن باعث کاهش بسیاری از تنش‌ها و رنجش‌های خانوادگی می‌شود.

رعایت این اصول باعث می‌شود همسران ما در محیط کاری خود با آرامش و دقت بیشتری به فعالیت پرداخته و روند رو به رشدی را در پیش گیرند که این منجر به افزایش بهره وری در سازمان‌ها و در نهایت بهبود وضع اقتصادی کشور و رفاه عمومی خواهد شد.

 

۱- «من» مسئولیت وضعیت فعلی را می‌پذیرم.

ما انسان‌ها به طور غریزی وقتی با مساًله یا مشکلی مواجه می‌شویم، تقصیر را در دیگران جستجو می‌کنیم. اگر به بحث و جدل‌های خانوادگی نگاه کنید درمی‌یابید که در اکثر اوقات، طرفین در حال ثابت کردن این موضوع هستند که «تقصیر تو  بود» یا «اگر تو آنگونه نمی‌گفتی من هم چنین نمی‌کردم و ...»

وقتی خود را مقصر اتفاقات و اوضاع پیش آمده ندانیم، نمی‌توانیم هیچ اقدامی جهت رفع آن انجام دهیم و دائماٌ منتظریم تا طرف مقابل خودش را اصلاح نماید. در حالی که می‌توانیم دیدگاه خود را تغییر دهیم و از امروز اینگونه بیندیشیم که هر جا تنشی در خانواده رخ داد، من چه تاًثیری در جهت رفع آن می‌توانم داشته باشم؟ این دیدگاه زمانی می‌تواند به وجود آید که شما به عنوان یک فرد بالغ، بتوانید مسئولیت شرایط موجود و وضعیت فعلی خانواده را بپذیرید.

برای به دست آوردن این مهارت، توصیه می‌کنم وبینار مسئولیت پذیری را گوش کنید.

 

۲-  حفظ مرزها و چارچوب‌ها

خانواده‌ها باید برای زندگی مشترک، مرزها و چارچوب‌هایی را تعیین کنند. این مسأله از دو جهت اهمیت دارد:

الف) تعیین مرز و چارچوبی برای دور شدن از هم

زندگی مشترک همانند زاویه‌ای است که از دو خط تشکیل شده. این دو خط از یک نقطه با هم رسم می‌شوند و ادامه می‌یابند ولی پس از مدتی، فاصله آنها از یکدیگر زیاد می‌شود. دختر و پسری که بر اساس یکسری نقاط مشترک، زندگی خود را شروع می‌کنند، پس از مدتی آنچنان در روزمرگی غرق می‌شوند که این نقاط مشترک از خاطرشان می‌رود و اگر دور شدنشان را از هم کنترل نکنند، روز به روز این فاصله بیشتر می‌شود تا جایی که ممکن است نسبت به هم بیگانه شوند.

توصیه می‌کنم برای جلوگیری از این اتفاق، به راحتی و بدون استرس، احساسات خود را به طرف مقابل بگویید؛ زیرا، انباشتگی احساسات باعث می‌شود ما توقعمان از طرف مقابل بیشتر شود و از او فاصله بگیریم.
همچنین می‌توانید زمان‌هایی را مشخص کنید تا دوباره از ابتدا شروع نمائید. مثلاٌ برای ازدواج خود بجای سالگرد، ماهگرد بگیرید. یک جشن کوچک ترتیب دهید و در آن بدون گله و بیان توقعات، تنها یکدیگر را ببخشید و رنجش‌ها را فراموش کنید .

 

انباشتگی احساسات باعث می‌شود ما توقعمان از طرف مقابل بیشتر شود و از او فاصله بگیریم.

 

ب) تعیین مرز و چارچوبی برای حریم‌های خصوصی

برخی از افراد بر این باورند که برای اینکه به طرف مقابل ثابت کنند چقدر دوستش دارند، باید در تمام مسائل، به اصطلاح یکی شوند؛ به ویژه در زندگی‌های امروزی این اتفاق بیشتر دیده می‌شود. اما باید بدانیم که هر انسانی برای حفظ شخصیت خود و داشتن وقار لازم نیازمند یک حریم شخصی است و اگر آن را تعیین و رعایت نکند پس ازمدتی حس استقلال خود را از دست می‌دهد و تنش‌های بزرگتری برای خود و طرف مقابلش ایجاد می‌کند.

در هر صورت صمیمیت در خانواده، با صمیمیت در دوران مجردی و بین دوستان متفاوت است. خانواده‌هایی که حریم شخصی هر یک از طرفین در آنها مشخص شده باشد، حرمت و تقدس خانواده نیز در آنها مشخص است و مثلاً در بزرگترین جر و بحث‌ها هیچ یک از دو طرف، از حد مشخص شده پا فراتر نمی‌گذارد.

توصیه می‌کنم مقاله حفظ مرزها و چارچوب‌ها را مطالعه کنید.

 

۳- توجه کردن

تحقیقات نشان می‌دهد که توجه کردن حتی اگر منفی باشد از بی‌تفاوتی بهتر است. همسرتان باید احساس کند که شما وجود دارید. خانواده‌های زیادی را دیده‌ام که با افتخار عنوان می‌کنند که ما کاری به همدیگر نداریم و هر کدام درگیر گرفتاری‌های خود هستیم. به نظر نمی‌آید عنوان خانواده برای این دسته از افراد، عنوان با مسمایی باشد.
این هنر شماست که بفهمید همسرتان به چه نوع توجهی نیاز دارد و چه خدمتی در این رابطه می‌توانید به وی ارائه نمائید. حتی این وظیفه شماست که برای فرار از روزمرگی، برای خوشحال نمودن همسرتان، برنامه‌ریزی داشته باشید. همین امروز تصمیم بگیرید او را خوشحال کنید. آیا می دانید او از چه خوشحال خواهد شد؟ آیا فکر می‌کنید حتماً برای خوشحال کردنش باید کادو بخرید؟ در هر شرایطی و با وجود تمام مسائل سعی کنید هفته‌ای یکبار او را خوشحال کنید.

 

۴-  حس مفید بودن را القاء کنید.

یکی از قشنگ‌ترین احساسات انسان‌ها، احساس مفید بودن و موثر بودن است. افرادی که می‌دانند برای خانواده، سازمان، کشور و جامعه چقدر مفید هستند و چه تاًثیری دارند، افرادی شادتر و کاراتری هستند و در مقابل، کسانی که نمی‌توانند چنین حسی داشته باشند، بیشتر دچار افسردگی، پریشانی و عذاب وجدان می‌شوند.
به عنوان همسر می‌بایست ابتدا چنین حسی را در خود پرورش دهید و سپس تمرین کنید تا آن را در دیگران و به ویژه در همسرانتان به وجود آورید.

آشتی دادن دیگران با خودشان، هنری است که اگر آن را بیاموزید، روزگاری بسیار شیرین و شاد خواهید داشت. اگر کمی دقت کنید درمی‌یابید که اکثر ما انسانها ناخواسته با رفتار، گفتار و یا حتی نوع نگاه و لحن حرف زدنمان به دیگران عذاب وجدان می‌دهیم و آنها را وادار می‌کنیم تا از خودشان بدشان بیاید. بیایید از همین لحظه تمرین کنیم که به همسرمان بگوییم و یا نشان دهیم که چقدر برای ما و خانواده موثر است.

 

نقش همسران در موفقیت

 

۵-  درک تفاوت‌ها

این اصل، از کتاب مردان مریخی ، زنان ونوسی نوشته دکتر جان گری گرفته شده است. دکتر گری عقیده دارد زن و مرد با هم متفاوتند و این یک موهبت الهی است اما بسیاری از خانواده‌ها به جای استفاده درست و مناسب از این تفاوت‌ها، آن را باعث رنجش و بحث و جدل می‌دانند. در ادامه چند نمونه از این تفاوت‌ها را برایتان نقل می‌کنم تا مشاهده کنید آگاهی از این تفاوت‌ها چقدر می‌تواند جذاب باشد:

- اغلب مردان زمانی که با همسرشان به یک مرکز خرید می‌روند، احساس خوبی ندارند؛ چرا که مردان نتیجه‌گرا هستند. آنها این گونه فکر می‌کنند که اگر به یک مرکز خرید می‌رویم باید از قبل بدانیم که چه چیزی می‌خواهیم بخریم. پس باید دقیقاً به مغازه مورد نظر برویم، خرید را انجام دهیم و برگردیم. آنها فکر می‌کنند که برای قدم زدن و با هم بودن باید به پارک برویم نه به مرکز خرید. این در حالی است که زنان دوست دارند در کنار مردشان به تماشای مغازه‌ها بپردازند.

- زنان وقتی با مساله‌ای روبه‌رو می‌شوند و یا خسته هستند، دوست دارند درباره آن موضوع حرف بزنند. این در حالی است که مردان در این‌ گونه موارد دوست دارند با خودشان خلوت کنند و تنها باشند.

- زنان دوست دارند وقتی درباره مساله‌ای صحبت می‌کنندیک شنونده داشته باشند که دائماً راه حل ندهد. اما مغز مردان برای حل مشکلات طراحی شده و ناخودآگاه دائماً حرف همسرشان را قطع کرده و راه حلی ارائه می‌دهند.

-  مردان دوست دارند بعد از ساعات کاری، زمانی که به خانه می‌رسند، با دیدن تلویزیون و یا خواندن روزنامه و ... استرس روزانه خود را کاهش دهند در حالیکه در همان لحظات زنان دوست دارند برای رهائی از فشار روزانه با شوهرشان صحبت کنند.

بسیاری دیگر از این تفاوت‌ها میان زن و مرد وجود دارد که متاسفانه عدم آگاهی از آنها، باعث تنش‌های خانوادگی می‌شود.

 

۶-  رفتارهای مشابه، نتایج مشابهی دارند

خانواده‌های بسیاری را دیده‌ام که از جدال‌های تکراری خود گله‌مند هستند. با کمی دقت در می‌یابیم تا زمانی که خودمان را تغییر ندهیم، نتایج مشابه و یکسانی در انتظارمان خواهد بود. یکی از مهم‌ترین وظایف مغز، نگه داشتن شما در وضعیت فعلی است. اکثر افراد بارها تصمیم گرفته‌اند روند زندگی و یا برخی از رفتارهای خود را تغییر دهند و در اغلب موارد موفق نبوده‌اند. زیرا ما همیشه تلاش کرده‌ایم همه چیز و همه کس را تغییر دهیم اما خودمان تغییر نمی‌کنیم. آیا فکر نمی‌کنید با تغییر نگرش‌ها، قادر می‌شویم دنیا را آنطور که دوست داریم، ببینیم؟

بنابراین اگر بدنبال نتایج متفاوتی هستید باید:

 • افکارتان را عوض کنید.
 • ذهنیت‌های خود را تغییر دهید.
 • باورهای خود را به چالش بکشید.
 • تغییر را از خودتان شروع کنید.
 • روی مسائل کوچک تمرین نمایید.
 • همین امروز آغاز کنید.

 

۷-  قدردان هم باشیم
یکی از نشانه‌های بلوغ اجتماعی، تشکر و قدر دانی کردن است. این مساله حتی در فرهنگ ما خودش را با ضرب‌المثل شکر نعمت، نعمت افزودن کند، نشان داده است.
داشتن زبان تشکر، انسان را دوست داشتنی و بزرگ‌منش جلوه می‌دهد. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که شما با تشکر کردن به طرف مقابل می‌گویید چه کاری یا چه برخوردی برای شما مهم و با ارزش است. شما با قدردانی می‌توانید طرف مقابلتان را مدیریت نمائید و به او بفهمانید چه توقعاتی از وی دارید. تشکر نوعی پاداش است و کودک درون افراد را فعال می‌سازد. اما در تشکر کردن باید نکات زیر را رعایت نمایید:

 • طرف مقابل دقیقاً باید بداند بابت چه چیزی از او تشکر می‌کنید.
 • قدردانی کردن نباید به صورت یک عادت در بیاید.
 • برای تشکر کردن به شیوه‌های مختلف عمل کنید.

 

۸- عشق بورزید

عشق، مفهومی است که تاکنون ذهن بسیاری را به خود معطوف کرده است. کتاب‌ها، داستان‌ها و اشعار زیادی در این باره نوشته شده و فیلم‌های بسیاری ساخته شده است. عشقی که برای شروع زندگی مشترک و بقای آن لازم است، مهارتی آموختنی است. اریک فروم در کتاب هنر عشق ورزیدن می‌گوید: آری! عاشق پیشگی هنری است آموختنی. آیا تاکنون دیده‌اید آدم‌هایی که عاشق همه چیز هستند؟! عاشق مردم، عاشق تابستان، عاشق زمستان، عاشق شغلشان ... 

در واقع آنها ذهن خود را این گونه تربیت کرده‌اند. آنها خوشبختی خود را شرطی نمی‌کنند و تحت هر شرایطی احساس رضایت از خویش را به وجود می‌آورند. آنها انسان‌هایی آرام و دوست‌داشتنی به نظر می‌رسند.
اکثر زندگی‌های زناشویی، با عشق شروع می شود ولی در بسیاری از موارد، این عشق دستخوش مرور زمان شده و کمرنگ می‌شود؛ چرا که معمولاً زن و مرد نمی‌دانند که نیازهای احساسی متفاوتی دارند. در نتیجه نمی‌دانند چگونه به هم ابراز محبت کنند. زن و مرد، هری ک محبتی را به همسرشان ارائه می‌دهند که خودشان دوست دارند آن را دریافت کنند. شوهری را می شناختم که برای همسرش ماشین خریده اما زن از وی توقع داشت در شستن ظرف‌ها به وی کمک نماید. زن و مرد باید بدانند که همسرشان نیازهای عشقی متفاوتی دارند. در ادامه چند نمونه از نیازهای عشقی مردان و زنان که از کتاب مردان مریخی ، زنان ونوسی برداشت شده را می‌آورم:

 • زن به توجه نیاز دارد و مرد به اعتماد
 • زن نیازمند درک و مرد نیازمند پذیرش است
 • زن به احترام و مرد به قدردانی نیاز دارد
 • زن به عشق ورزی و مرد به تحسین نیاز دارد
 • زن به اعتبار نیاز دارد و مرد به تائید
 • زن به قوت قلب نیاز دارد و مرد به تشویق

دوستان من، زندگی بسیار دلپذیر و زیبا می شود وقتی بدانیم نقش و مأموریت ما در این زندگی چیست‌؟ خوشبختی و احساس آرامش تنها و تنها به تصمیم من و شما بستگی دارد.

 

اگر پرسنل سازمان شما در رابطه با نقش همسران نیاز به آموزش دارند، می‌توانید عنوان آموزشی نقش همسران در بهره‌وری را تهیه کنید. 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش