آیا پول، پول می آورد؟

امروز ششم مهرماه 1398 هماهنگ شده بود که ساعت 9:30 صبح به عنوان کارشناس بهره وری در برنامه رادیویی ایستگاه 98 که در رادیو اقتصاد تهیه می شود، شرکت کنم؛ موضوع برنامه این بود که آیا واقعاً پول، پول می آورد؟

خودم شخصاً همیشه این جمله را قبول داشتم و به آن معتقد بودم، اما از روزی که قرار شده بود در این برنامه چند دقیقهای را راجع به این موضوع صحبت کنم، حسابی ذهنم درگیر شده بود که آیا این می تواند جملۀ درستی باشد یا نه؟ حتی در اینترنت هم که سرچ کردم با مطلبی در شبکه العالم مواجه شدم که به تحقیقی اشاره می کرد که توسط یکی از بانک های سوییس انجام شده بود و همین عبارت را تأیید می کرد؛

با کسانی هم که مشورت می کردم اکثرشان بر همین عقیده بودند، اما مثال های نقضی وجود داشت که تعدادشان کم هم نبود و نمیتوانستم به راحتی از آنها چشم بپوشم؛ من در طول زندگی، افرادی را دیده بودم که ارث زیادی به آنها رسیده بود و اگر قرار بود پول، برای آنها پول بیاورد، باید برای تمام عمرشان از پولدارتر شدن لذت می بردند و حتی نسل های بعدی شان هم می توانستند به راحتی زندگی کنند اما اینطور نشده بود و خیلی زود تمام ثروتی که به آنها رسیده بود را تمام کرده بودند؛ بنابراین تقریباً مطمئن شده بودم که این پول نیست که پول می آورد بلکه واقعیت این است که فرد است که می تواند از پول، پول بسازد!

 

در واقع الآن به این نتیجه رسیده ام که پولدار شدن یک نوع سبک زندگی است که نیاز به مهارت هایی دارد؛ و ما اگر این سبک زندگی را انتخاب کنیم می بایست مهارت هایش را یاد بگیریم و یک سری عادت ها و رفتارها را در خود تغییر دهیم؛

حواستان باشد که دارم راجع به افراد ثروتمند خودساخته صحبت می کنم و نه آنهایی که با رانت و ارث و . . . به پول زیادی رسیده اند.

از همین رو صحبت هایم را در مصاحبه با رادیو اقتصاد بر اساس متن زیر تنظیم و تهیه کردم:

از نظر من پول واقعا پول می آورد؛

اصلا نه تنها پول که هر چیزی که شما بیشتر داشته باشید و به دنبالش باشید، همان را دائما توسعه می‌دهید.

آنهایی که چاق هستند، اصولا آمادگی و استعداد چاق تر شدن را دارند؛ چرا؟ چون تا الان هر کاری کردند به هر حال نتیجه اش این بوده و بنابراین راهش را بلد هستند. (البته منظورم چاقی بر اثر پرخوری است نه بیماری)

آنهایی که در رده های بالای تحصیلی هستند احتمالا خیلی راحت تر می توانند رده های بالاتری را طی کنند و به علم خودشان اضافه کنند.

بدبختی هم همینطور است؛ یعنی فردی که همیشه احساس بدبختی می کند، اصولا کارهایی می کند و تصمیماتی می گیرد و طوری رفتار می کند که دائما به بدبختی هایش اضافه می شود.

 برای همین است که می گویند ما تبدیل می شویم به همان چیزی که همیشه دنبالش هستیم، در واقع جزئی از شخصیت ما میشود.

 خب برگردیم سراغ همان پول که موضوع برنامه هم هست؛

گفتم به نظر منم پول، پول می آورد، اما این فقط نظر من نیست، تحقیقات هم نشان می دهد که ثروتمندان روز به روز به ثروتشان اضافه می شود؛ این یک واقعیت است!

 اما دلیلش آن چیزی که عموم مردم فکر می کنند نیست!

یعنی این پول نیست که پول می آورد بلکه فرد ثروتمند است که پول را می سازد!

اگه پول، پول می ساخت، فردی که به ارث زیادی می رسید دیگر این ثروت برای همیشه در خاندانش باقی می ماند!

 چه بسیار افرادی که شانس آورده و از طریق ارث یا روش‌های شبیه آن به پول زیادی رسیده بودند اما چون ثروتمند شدن را بلد نبودند، پولشان نتوانست برایشان پول بیاورد!

 بنابراین پولدارشدن به شانس ربطی ندارد؛ شانس یعنی داشتن آمادگی برای استفاده از فرصت ها؛ اینکه چگونه ثروتمندان شانس بیشتری می آورند را توضیح خواهم داد.

ثروتمندان که هر روز به ثروت آنها اضافه می شود، کارهایی انجام می دهند که آن کارها دائما ثروتمندترشان می‌کند:

این عادات رفتاری، شاید خیلی زود ما را به نتیجه دلخواه نرساند اما قطعاً در تعیین و ترسیم سبک زندگی ما در مسیر موفقیت میتواند مؤثر باشد:

تقکر ثروت ساز چیست؟

  1. آنها برای پولدارتر شدن عطش دارند (منظورم حرص و آز نیست) بلکه منظور شوق و هیجان است؛ اغلب مردم چنین اشتیاق و هیجانی برای ثروتمند شدن ندارند! که اگر در کسی چنین اشتیاق سوزانی باشد قطعا هر تغییری لازم باشد در زندگیش ایجاد می کند تا به سمت هدفش پیش رود.
  2. پولدارها فکر میکنند و برای ثروتمندتر شدنشان نقشه میکشند (برنامه ریزی میکنند)؛ آنها باری به هر جهت روز خود را نمیگذرانند و خود را در دام روزمرگی گرفتار نمیکنند. 
  3. ثروتمندان ریسک های بهتری نسبت به قشر کم درآمد انجام می دهند و تصمیمات بهتری می گیرند؛ دلیلش آرامش فعلیشان نیست (آنها از بقیه، استرس های بیشتری هم دارند) دلیلش این است که آنها به تجربه و با آزمون و خطا، روش های تصمیم گیری و ریسک پذیری را یاد گرفته اند که این تجربه ها بسیار ارزشمند است. (بسیاری از افراد در قشرهای پایین هستند که ریسکهای بسیار خطرناکی میکنند و دائماً ناامیدتر از قبل می شوند) 
  4. ثروتمندان، دایره روابط شان را هوشمندانه انتخاب می کنند (با هر کسی و هر قشری رفت و آمد نمی کنند) آنها وقتی دور هم می نشینند از بدبختی و گرفتاری حرف نمی زنند بلکه از روش های جدید سرمایه گذاری و توسعه حرف میزنند. 
  5. توضیح شانس اینکه ثروتمندان زیاد ریسک می کنند (دست به اقدام می زنند) و برای همین زیاد هم شانس می آورند و البته زیاد هم شکست می خورند، منتها اصولا شکستها دیده نمی شوند، دقیقا مثل کوه یخ که قسمت عظیمش دیده نمی شود. 

شانس یعنی آماده بودن برای شکار فرصت ها

  1. آنها به کم قانع نمی شوند و بدبختی را نمی پذیرند و به آن عادت نمی کنند بلکه برای خودشان ارزش قائلند، آنها حاضر نیستند هر غذایی بخورند یا هر جایی بخوابند یا هر لباسی بپوشند؛ آنها روی سبک زندگی خودشان و خانواده شان تعصب دارند؛ بنابراین تمام تلاش شان را می کنند برای موفق شدن! 
  2. آنها زیاد از این شاخه به شاخه دیگر نمی پرند؛ بلکه در یک مهارت عمیق می شوند؛ ممکن است تعدادی از افراد کارشان تجارت در رشته های مختلف باشد؛ اما اصولا وقتی زندگینامه ثروتمندان را مطالعه می کنیم آنها در یک رشته و یک کسب و کار نامشان مطرح بوده است. 
  3. و نکته آخر و مهمترین اینکه: ( یادآوری و تأکید می کنم که راجع به ثروتمندان خودساخته صحبت می کنیم) آنها روش های کارکردن با پول را یاد گرفته اند؛ آنها می دانند که چگونه می توانند از پول، پول بسازند؟ کجا سرمایه گذاری کنند؟ چه چیزی تولید کنند؟ چه چیزی را کی بخرند و کی بفروشند؟ این مهارت اصلا مهارت کوچکی نیست؛ آنها همه پولشان را هزینه یا مصرف نمی کنند! بسیاری از افراد ثروتمند را می شناسم که دچار بحران های شدید مالی شدند و بعد از مدتی دوباره خودشان را بالا کشیدند؛ آنها حتی با میزان پول کم هم می دانند چه باید بکنند. آنها ارزش پول را می دانند و از آن درست استفاده می کنند.

ما همواره حق انتخاب داریم: با وضعیت و شرایط فعلی خودمان کنار بیاییم و برای آرام شدن تقصیر را به گردن بقیه بیندازیم و یا برای آرزوهایمان مهارت هایی یاد بگیریم ، تغییراتی به وجود بیاوریم و سبک زندگی خودمان را بسازیم!

پول، پول نمی آورد ؛ این مائیم که پول می سازیم!

 

 می‌توانید این مطلب را در رادیو بهره‌وری و با نام اپیزود «آیا پول، پول می‌آورد»، بشنوید. 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش