برکه امن شما کجاست؟

  وقتی آب از بالای کوه به راه می‌افتد، آنقدر در مسیر پر پیچ و خم ادامه می‌دهد تا به جایی برسد که آرام بگیرد. مقصد می‌تواند یک برکه، باتلاق و یا دریا باشد و تا به آن دست پیدا نکند، آرام و قرار نمی‌گیرد.

به نظرم ما انسان‌ها هم شبیه به آب عمل می‌کنیم؛ آنقدر خودمان را به در و دیوار می‌زنیم تا جایی برای آرامش پیدا کنیم. همیشه به دنبال محل امنی هستیم که بتوانیم در آن حال خوب را تجربه کنیم و به خوبی می‌دانیم که چیزهای موقتی به دردمان نمی‌خورند و در دل به دنبال آرامش اصیل و واقعی هستیم. برای همین بسیاری از ما به مهمانی و معاشرت با دیگران، الکل و دخانیات، دین و مذهب، شغل و پول و هر چیز دیگری از این دست رو می‌آوریم تا کمی از این آرامش را به دست بیاوریم. بسیاری از ما تا پایان عمرمان در جستجوی این آرامش هستیم و اصولاً به آن دست پیدا نمی‌کنیم.

ذهنیت افراد درباره مساله آرامش و زندگی به چند دسته تقسیم می‌شود:

  1. برخی از افراد معتقدند جستجو کردن، معنای واقعی آرامش است و حتی زندگی را رنج کشیدن معنا می‌کنند. عده‌ای خود را به بی‌خیالی می‌زنند و تلاش می‌کنند در لحظه خوش باشند و زندگی را فقط لحظه حال می‌دانند.
  2. افراد دیگری که فلسفه وجودی خود را در خیر رساندن به دیگران می دانند و معتقدند آرامش واقعی در این است که بتوانند کار مؤثری برای جامعه بشری انجام دهند.
  3. دسته سوم باور دارند، انسان برای رسیدن به آرامش در این دنیا به وجود نیامده است و خود را موجی می‌دانند که آسودگی‌شان، عدم آنهاست.

در واقع همه به نوعی و از دید خود به دنبال گمشده‌ای از جنس آرامش هستند؛ عده‌ای در این مسیر از برکه‌ای زیبا یا دریایی بی‌کران سر در می‌آورند و عده‌ای هم به باتلاق، مرداب یا کویر می‌رسند و به کلی نابود می‌شوند.

من معتقدم هیچ کدام از این گروه‌ها، اشتباه نکرده‌اند و می‌توان تلاش همه افراد را در زندگی ارزشمند دانست. من هم به دنبال نشان دادن راه مشخص و مطمئنی به شما نیستم اما تا اینجای زندگی، یک چیز را تقریبا متوجه شدم و آن اینکه همۀ ما همین الآن در برکه خود هستیم!

لطفا ادامه این مطلب را با دقت بخوانید تا برایتان توضیح بدهم که هم ‌اکنون همه ما در برکه‌های خودمان هستیم.... موقعیت‌های زیر را در نظر بگیرید:

  • اگر اکنون زندگی شما پر از قهر و جنگ و دعواست
  • اگر اوضاع مالی بر وفق مرادتان نیست
  • اگر سلامتتان به خطر افتاده است
  • اگر از جایگاه شغلی خود راضی نیستید
  • اگر دوستان اجتماعی‌تان را نمی‌پسندید
  • و هزار اما و اگر دیگر...

همه این موارد، همان برکه‌های امنی هستند که شما تا اینجای زندگی برای خود ساخته‌اید! اگر این برکه را دوست ندارید، این یک نشانه هست و معنایش این است که شما متعلق به آن برکه نیستید و هنوز باید مسیر پر پیچ و خم رودخانه را ادامه دهید!

اگر شما متعلق به یک برکه باشید، همیشه حالتان خوب است. حال خوب و عمیق درونی به هیچ‌چیز و هیچ‌کس جز خودتان بستگی ندارد. همچنین هیچ شرط و پیش نیازی ندارد و اگر هنوز به این درجه از بلوغ در زندگی نرسیده‌ایم باید به راه ادامه دهیم!

اگر احساس می‌کنید که جلوی راه شما سدهایی ساخته شده است و موانعی برایتان ایجاد شده است، ممکن است در نقطه‌ای باشید که رهایی از آن، نیاز به صبوری و گذشت داشته باشد، ممکن است شرایط مسیر، شما را به باتلاقی کثیف و زشت رسانده باشد، اما هیچ کدام از این‌ها معنایش این نیست که اینجا را برکه نهایی خود بدانید! کافیست اندکی تلاش کنید، خودتان را بشناسید و تصمیم بگیرید که برای تغییر شرایط کنونی خودتان قدم بردارید.

اگر برای شناسایی موقعیت فعلی خودتان نیاز به راهنمایی و همفکری دارید، ما می‌توانیم با خدمات مشاوره خود به کمک شما بشتابیم و یا با پرسشنامه سنجش بهره‌وری فردی، خودتان را بسنجید و با کمک یک نقشه راه، وضعیت فعلی خودتان را تغییر بدهید.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که ما ماموریت داریم که فقط برکه خودمان را پیدا کنیم؛ و به دیگران هم اجازه و فرصت بدهیم که برکه خودشان را بیابند که احتمالا با آنچه ما نیاز و انتظار داریم متفاوت است. این برکه برای یکی ممکن است حضور در کنار خانواده باشد و برای دیگری کمک کردن به دیگران و برای یکی دیگر، توسعه و پیشرفت شغلی.

اگر نتوانیم برکه خودمان را پیدا کنیم، آب‌های دیگری می‌آیند و ما را با خود به برکه امن خودشان می‌برند! و ما مجبوریم همه عمر در برکه‌ای زندگی کنیم که دوستش نداریم و در آن خوشحال نیستیم!

توضیحات دیگری را در این رابطه بشنوید:  

 

 

همچنین می‌توانید این اپیزود را بشنوید در:

گوگل پادکست

کست باکس

شنوتو

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش