کنکور و زندگی

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید سرنوشت فرزندانتان به کنکور وابسته است؟ آیا شما هم دائماً به بچه‌هایتان یادآوری می‌کنید که سال کنکور، سال سرنوشت است؟ شاید هم شمایی که دارید این مقاله را می‌خوانید و اپیزود آن را می‌شنوید، کنکوری باشید و تمام اساس آینده زندگی خودتان را بر اساس کنکور چیده باشید.

اگر پاسختان به سوال‌های بالا مثبت است، شاید بهتر باشد با خودتان رو راست باشید و به سوال‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود نیز کمی فکر کنید:

برای شما شادی و خوشحالی مهم‌تر است یا موفقیت؟ خوشبختی مهم‌تر است یا رسیدن به هدف به هر قیمتی؟ آیا سلامتی مهم‌تر از ایستادن روی سکوی اول است؟ عزت نفس شما اهمیت بیشتری دارد یا رسیدن به نتیجه؟ حتی اگر با تحقیر شخصیتتان همراه باشد؟ روابط با دیگران را ترجیح می‌دهید یا رسیدن به هدف در انزوا را؟

کنکور وقتی ارزشمند و راهگشاست که فرزاندانمان را بر اساس استعدادها و علایق فیلتر کند. کنکوری که امروزه شاهد آن هستیم، رقابت و استرس ایجاد می‌کند و به جز سرخوردگی و اضطراب چیزی برای داوطلبان نخواهد داشت. فرزندان ما برای کسب رضایت مربیان مدرسه باید در همه رشته‌ها از ریاضی، ادبیات، ورزش و هنر گرفته تا تاریخ، فیزیک، شیمی  اجتماعی رتبه خوبی کسب کنند و این موارد چیزی جز یک فرد تاییدطلب و کمالگرا در اجتماع نخواهیم داشت.  

هدف این نیست که بگویم کنکور موفقیتی است که در مقابل شادی، خوشی و لذت قرار می‌گیرد اما در مورد کسب دانش در مدارس، باید طوری با فرزندانمان رفتار کنیم که نیاز نداشته باشند در بزرگسالی، که بخش زیادی از عمرشان را سپری کرده‌اند، با هزینه‌های گزاف روح شکسته خودش را درمان کنند تا اندکی طعم شادی و خوشبختی را حس بچشند و پس از آن شاید بتواند سلامتی، اعتماد به نفس، عزت نفس خود را بازیابند.

 باید همواره به یاد داشته باشیم؛ کنکور اصلی زندگی این است که ما باید بدانیم دقیقا با زندگی خودمان می‌خواهیم چکار کنیم؟ چرا می‌خواهیم مهاجرت کنیم؟ چرا این رشته را انتخاب می‌کنیم؟ چرا ازدواج می‌کنیم یا چرا می‌خواهیم جدا شویم؟ هدفمان از بچه‌دار شدن چیست؟ برای به دست آوردن چه چیزی در زندگی تلاش می‌کنیم؟

ما عزت نفس و ارتباط سازنده، شادی، سلامتی و موفقیت را در کدام دانشگاه باید بیاموزیم؟ به یاد داشته باشید که کنکور دانشگاه یک بار و کنکور زندگی هر روز برگزار می‌شود و کنکور تنها یک ابزار برای محک زدن تلاش فرزندان ما در زندگی است.

ما باید به فرزندانمان مهارت‌هایی را بیاموزیم تا در کنکور زندگی موفق باشند. ما در زندگی همواره به مهارت‌های کیفیت زندگی، مدیریت استرس، عشق و انگیزه، عزت نفس و خودباوری، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی، نظم و دیسیپلین، مدیریت زمان، مهارت‌های ارتباطی، خلاقیت و مدیریت تغییر نیاز داریم. باید به بچه‌ها بیاموزیم که زندگی پیدا کردن علاقمندی‌ها، یادگیری مهارت‌های عملی، پیدا کردن استعدادها، تعیین اهداف و قدم برداشتن با شور و هیجان در مسیر هدف‌هاست. تنها در این صورت است که احساس می‌کنیم در دنیا فرد مؤثری هستیم.

توضیحات بیشتری در این رابطه را از فایل صوتی کنکور و زندگی در رادیو بهره‌وری بشنوید.

 

 

همچنین این اپیزود را می‌توانید بشنوید در:

اگر به این اپیزود علاقمند بودید، اپیزود در زندگی خود چه می‌فروشیم را از دست ندهید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش